ایزوگام مایع چیست؟

ایزوگام-مایع

تمام آنچه درباره ایزوگام مایع باید بدانیم

در دنیای امروز که علم روزانه پیشرفت چشم گیری می‌کند، پیروی از مصالح و علوم جدید بسیار مفید می‌تواند باشد. ایزوگام مایع هم آمد که برخی از کارها که با ایزوگام‌های معمولی یا رولی انجام می‌شد را ساده‌تر کند. این عایق مایع هم کیفیت بسیار خوبی دارد و هم می‌تواند برای خیلی از پروژه‌های بزرگ کاربردی‌تر باشد که البته تشخیص این مورد باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

تلفن تماس برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش خرید و نصب ایزوگام: 09143028212

وقتی صحبت از ایزوگام به میان می‌آید، ‌ ناخودآگاه به یاد قیر، بشکه‌های بزرگ، دود و مشعل و … می‌افتیم. یکی از دغدغه‌های افراد در حین اجرای پروژه‌های ایزوگام حفظ ایمنی است. با وجود مشعل گاز و آتش، حفظ سلامت اجرای پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید عایقی به بازار آمده است که برای نصب آن نیازی به این تجهیزات نیست. ایزوگام مایع که با نام ایزوگام سرد قیر پلیمری هم شناخته می‌شود، یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی در حوزه ایزوگام است. که با عایق بندی عالی و مزایای بسیاری که دارد، طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

نام‌های دیگر ایزوگام مایع چیست؟

بد نیست بدانید که این نوع عایق را می‌توانید با اسامی دیگری هم در بازار جستجو نمایید. عایق رطوبتی مایع، عایق امولسیونی و همچنین قیر امولسیونی، از جمله دیگر نام‌هایی هستند که برای این محصول پلیمری در بازار رواج دارد. مهم‌ترین کاربرد این دسته از مصالح ساختمانی، عایق کاری رطوبتی پشت بام‌ها می‌باشد.

البته از آنها می‌توان برای عایق بندی مخازن آب، استخرها و سرویس بهداشتی و … هم استفاده نمود. در یک کلام هر کجا که ایزوگام‌های رولی، قابلیت نصب دارند، این دسته از مصالح هم به کار خواهند آمد.

کاربرد-ایزوگام-مایع

در این مقاله قصد داریم تا از این نوع عایق ساختمانی برایتان سخن‌ها بگوییم. اگر شما هم علاقمند هستید تا از زیر و بم این مصالح ساختمانی بیشتر بدانید، با ما تا پایان همراه باشید.

عایق رطوبتی مایع چیست؟

ترکیبات شیمیایی و پلیمری در کنار هم به کار گرفته شده و در نهایت محصولی تحت عنوان ایزوگام مایع بدست آمده است. محصول نهایی با کاربردی آسان و با داشتن مقاومت و دوام بالا، یک انتخاب خوب برای عایق کاری در بخش‌های مختلف ساختمان به شمار می‌روند. این محصول در دو نوع رنگی و بی رنگ تولید و عرضه می‌شود.

از قیر پلیمری در دمای 50 تا 60 درجه هم می‌توان استفاده کرد. ویژگی‌هایی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم و قیمت به مقرون به صرفه این محصول همانطور که انتظار می‌رود کار را بسیار در آب بندی و عایق کاری آسان‌تر کرده و به محصولی محبوب تبدیل شده است.

نکته: ممکن است ایزوگام مایع را با نام قیر پلیمری هم ببینید.

ایزوگام مایع چه استفاده‌هایی دارد؟

از عایق رطوبتی مایع در موقعیت‌های مختلفی استفاده می‌شود. مهم‌ترین استفاده‌های ایزوگام مایع به شرح زیر می‌باشد:

 • ترمیم ایزوگام‌های قبلی با استفاده از عایق امولسیونی در حال گسترش است. می‌توان درزهای جدید، پارگی‌ها و قسمت‌هایی که نشتی داده اند را با بهره گیری از روش استاندارد استفاده از ایزوگام مایع ترمیم کرد.
 • بهره گیری از قیر امولسیونی به جای استفاده از ایزوگام جامد بدون فویل نیز ممکن است. امروزه با پیشرفت دسترسی به چنین نوع عایق‌هایی می‌توان در موارد زیادی از آن به جای ایزوگام‌های معمولی استفاده کرد.
 • در پشت بام‌ها، استخرها، مخازن آب و قسمت‌هایی که رطوبت زیادی وجود دارد، می‌توانید با پخش کردن ایزوگام مایع، نگران بلند شدن این عایق امولسیونی نباشید.

روش زدن ایزوگام مایع

روش استفاده از ایزوگام مایع در برابر ایزوگام معمولی بسیار آسان‌تر است. در این روش همان طور که در مقدمه متن گفته شد نیازی به تجهیزات حرارتی و ابزار آلات پیشرفته نیست. برای شروع اول نیاز است سطح مورد نظر زیر ایزوگام مایع، قبل از اجرای عایق کاملاً تمیز کنید. پس از آن با بازکردن در بشکه یا قوطی قیر امولسیونی، آن را به وسیله ابزاری روی سطح پخش و صاف و یکدست کنید.

ضخامت مورد نیاز ایزوگام مایع چقدر است؟

بهتر است ضخامت این نوع عایق رطوبتی را بین 3 الی 5 میلی متر حفظ کنید. این مقدار حالتی ایده آل و مطلوب برای آن است و خشک شدن سطح ایزوگام سرد قیر پلیمری شده را در حدود 12 الی 24 ساعت به طول می‌انجامد. البته این خشک شدن اولیه است و برای تثبیت ایزوگام باید یک هفته به آن مهلت بدهید.

نکات مهم طرز استفاده از ایزوگام مایع

برای استفاده از ایزوگام سرد قیر پلیمری نباید هیچ رقیق کننده ای با آن مخلوط شود. اگر حلالی در آن استفاده شود، خاصیت ایده آل عایق بودن از بین می‌رود. همچنین اگر بخواهید بهترین نتیجه را از ایزوگام مایع با کیفیت داشته باشید، بهتر است دو بار ایزوگام مایع پخش شده و اجرا گردد.

گفتنی است که روش نصب و استفاده از این نوع ایزوگام، جهت آشنایی عزیزان خواننده این مطلب است و این کار باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

چگونه مقدار قیر امولسیون مایع مورد نیاز را بدست آوریم؟

برای بدست آوردن میزان ایزوگام عایق مایعی که قرار است برای مثال در سطح پشت بام استفاده کنید، می‌توان به این الگو عمل کرد که برای هر 4 متر مربع سطح پشت بام، بطور میانگین 4 لیتر ایزوگام مایع نیاز است.

قیمت ایزوگام مایع چقدر است؟

برای خرید ایزوگام مایع می‌توان از بسته بندی‌هایی با حجم‌های مختلف آن استفاده کرد. این محصول در بسته بندی‌های 1 لیتری، 5 لیتری، 20 لیتری و غیره قابل خرید می‌باشد. با توجه به تعداد سری که قصد ایزوگام دارید و کیفیت و برندی که از آن این محصول را تهیه می‌کنید، قیمت آن تفاوت پیدا می‌کند.

نوع پلیمری ایزوگام مایع که از آن بعنوان ترمیم قیر نیز یاد می‌شود، در حجم 4 لیتری و برند ایرانی قیمتی حدود 350 تا 500 هزار تومان دارد. طبیعی است استفاده از نوع خارجی آن و حجم‌های دیگر ایرانی و خارجی قیمت‌های دیگری خواهند داشت.

مزایای استفاده از ایزوگام مایع کدام است؟

عایق مایع به عنوان یک عایق وظیفه خود را به خوبی ایفا می‌کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای این نوع عایق را در دو دسته بررسی می‌کنیم:

مزایای کیفی ایزوگام مایع

 • یک عایق با کیفیت بالا می‌باشد. و درجه نفوذناپذیری بالایی در مقابل آب دارند.
 • کشسانی زیادی دارند. و به همین دلیل کاملاً منعطف هستند. از این ویژگی برای پوشانیدن ترک‌های ساختمانی می‌توان به خوبی استفاده کرد.
 • در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاومت بالایی دارند.
 • در برابر تاثیر مواد شیمیایی مقاوم هستند.
 • مقاومت در برابر اثرات جوی دارند.
 • عایق امولسیونی یا همان ایزوگام مایع از طول عمر مفید خوبی برخوردار هستند.
 • یک نکته جالب در مورد قیر امولسیونی این است که در صورتی که دچار آسیب‌های جزئی فیزیکی بشوند، می‌توانند خودشان را ترمیم کنند! این گزینه در کنار دوام و طول عمر مفید بالا، آنها را تبدیل به گزینه‌های مطلوبی در این حوزه نموده است.
 • از آنجا که شکل مایع دارند، بدون آنکه درزی ایجاد کنند، می‌توانند به خوبی تمامی سطح را پوشش بدهند. همچنین چسبندگی بالایی که حالت مایع به این محصول می‌دهد می‌تواند از جدا شدن راحت آن جلوگیری کند.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و افزایش دما از خود نشان می‌دهند. همین امر موجب می‌شود که طول عمر بالایی داشته باشند.

مزایای محیطی ایزوگام مایع

 • مهم‌ترین ویژگی عایق سرد قیر پلیمری که باعث شده که محبوبیت بالایی هم داشته باشند این است که به آسانی نصب می‌شوند. و نیازی به تجهیزات اضافی ندارند.
 • از آنها حتی بر روی سطوح مرطوب هم می‌توان استفاده نمود. در این روش بر خلاف ایزوگام‌های معمولی نیاز به خشک کردن کامل سطح زیرین قبل از ایزوگام کاری نیست.
 • شهرهای شمالی با داشتن رطوبت زیاد و بارندگی‌های فراوان، بهترین استفاده را از عایق‌های ایزوگام مایع می‌برند. جالب است بدانید که نصب این ایزوگام در این شهرها راحت‌تر از ایزوگام معمولی است.
 • کشور ایران با بهره بندی از منابع نفتی غنی قابلیت تولید انواع ایزوگام و عایق رطوبتی را دارد و از آنجایی که تولید ایزوگام مایع درجه یک به استفاده از مواد اولیه‌ی درجه یک نیاز دارد؛ کشورمان در زمینه‌ی تولید مواد اولیه‌ی مرغوب می‌تواند جوابگوی این نیاز باشد و حتی با تولید محصولات با کیفیت می‌توانیم آن‌ها را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

مقایسه ایزوگام سرد قیر پلیمری با دیگر ایزوگام‌ها

چسبندگی بالای این نوع ایزوگام سبب تمایز آن از دیگر انواع ایزوگام شده. در زمان طولانی این محصول آسیب چندانی نمی‌بیند و اگر هم آسیب ببیند، امکان ترمیم آن با استفاده از همین محصول امکان پذیر است که کار سختی نیست.

مایع بودن و عدم نیاز به جای زیاد و رول‌های فراوان در این محصول، از جذابیت‌های استفاده از ایزوگام سرد قیر پلیمری است. ابزار آلات پیشرفته و حرارت بسیار بالا و لباس کار ایمن هم در این روش حذف شده اند. پس این محصول را می‌توان در شرایط مساعد آن، جایگزین خوبی برای ایزوگام‌های فویل دار و بدون فویل در نظر گرفت.

زیبایی استفاده از عایق رطوبتی مایع

سطحی که با قیر امولسیون مایع عایق می‌شود، معمولاً ظاهری مشکی رنگ و براق دارد به شکلی که بازتاب بالایی از تصاویر اطراف دارد. چنین ظاهر شیک و شفافی در کنار ویژگی‌های خاصی که از این محصول گفته شد، آن را برجسته‌تر می‌کند. برای پشت بام‌هایی که قصد زیبا نگه داشتن آن هم مد نظر است، می‌توان چنین عایقی را بکار برد. نوع شفاف و بی رنگ عایق امولسیون مایع نیز موجود است که آن هم زیبایی‌های خاص خود را دارد.

جمع بندی و خرید ایزوگام مایع

طبق توضیحات گفته شده شاهد استفاده روز افزون از ایزوگام مایع در صنعت عایق کاری ساختمانی هستیم. همچنین در قسمت‌های  مختلف سازه ای نیز به وفور استفاده‌های جدید ایزوگام مایع نمایان شده است.

با ویژگی‌های مطلوب و مورد پسند این روش، عزیزانی که تا به اینجا این مطلب را دنبال کرده اند، شانس این را دارند تا از بهترین برند عایق رطوبتی مایع خود را تهیه کنند. برند سیوانی با بهترین کیفیت ایزوگام مایع را عرضه می‌کند. برای تهیه این محصول در قالب بهترین کیفیت می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *